Magie svíček
Svíčky mají svou nezastupitelnou úlohu především v praktické magii. Pokud se zabýváte Tarotovými rituály, je pro vás svíce téměř nutností a proto jsem se rozhodla této kouzelné pomůcce věnovat celý příspěvek a podat Vám alespoň minimální základy znalostí rozlišení svíček dle obřadů, barev a rituálních přiřazeních.
Původ
Nejprve něco málo z minulosti...
Svíčky mají při náboženských obřadech, v magii a neposledně ve folklóru svou velmi dlouhou a nezastupitelnou tradici.
Poskytují světlo, a tudíž mají svou symbolickou funkci odhalování tajemství či osvětlování temnoty a skrytých temných stránek. Říká se, že odhánějí zlé duchy a přitahují dobré.
V liturgii jsou obětmi věrnosti božstvům. V magii se používají při různých obřadech a zaříkavadlech, ve folklóru se především vážou k mrtvým.
-------
Starý Egypt
O samotném původu svíček toho mnoho nevíme, ačkoliv existují důkazy, že vyrobené ze včelího vosku se používaly ve starém Egyptě a na Krétě již kolem třetího století před naším letopočtem. Jiné druhy svíček vyráběných ve starověku měly tvar dlouhých kuželů z vláknitých materiálů, například z rákosu nasáklého lojem. Pozdní Egypťané ve třetím století používaly lampy a zřejmě i svíčky při magických rituálech nebo při objasňování pravdy či získávání odpovědí ze snů. Jednotlivec se odebral do tmavé jeskyně a hleděl dlouze do plamenů, dokud neuzřel boha. Potom si lehl na zem, usnul a očekával, že se bůh zjeví v jeho snu a dá mu odpověď na otázku, kterou hledá.
Pohané
Pohané ve starověku používaly svíčky při náboženských oslavách, proti kterým protestoval římský křesťanský teolog Tertullian (asi 200 n.l.) a označil je za "zbytečné plýtvání světlem". Od 4.stol.n.l. byly svíčky součástmi křesťanských rituálů, ale až od 12.století se začaly klást na kostelní oltáře. Katolická církev ustanovila užívání posvěcených svíček při obřadech požehnání a odpouštění hříchů a při vymítání démonů. Středověcí sedláci používali posvěcené svíce k ochraně dobytka před nebezpečím či očarováním. V dobách honů na čarodějnice ve středověku a v renesanci se v příručkách inkvizitorů (jako například Kladivo na čarodějnice - Malleus Maleficarum, 1486) uváděly posvěcené svíčky mezi předměty, které mohou člověka ochránit před čarodějnicemi.
Čarodějnictví
O čarodějnicích se tvrdilo, že na sabatech zapalovaly svíčky jako oběti věrnosti ďáblu, často zpodobňovaného s hořící svící na hlavě mezi rohy. Čarodějnice od této svíce zapalovaly své vlastní; někdy to učinil sám Ďábel a podával je svým věrným následovnicím. Čarodějnice také umisťovali svíčky do svých košťat, na kterých se vzduchem dopravovaly na sabaty. Lidé také věřili, že čarodějnice zažehávaly svíčky, když uvrhovaly kletby na své oběti.
Folklór
V západním folklóru mají svíčky úzký vztah především k mrtvým. Tato tradice se váže ke starému židovskému obyčeji, který později převzali i křesťané. Věřilo se, že rozžehnutá svíce umístěná vedle postele nebožtíka odhání zlé démony. Podle jednoho židovského zvyku se má hořící svíčka nechat v místnosti zemřelého alespoň týden, zřejmě k pročištění vzduchu. Naopak v americkém folklóru svíčka hořící v prázdném pokoji přivodí smrt některého příbuzného.
-------
Pověry
Pověry o svíčkách například uvádějí, že odkapaný vosk na svíčce věští brzskou smrt v domě a svíčka hořící modrým plamenem znamená, že je v blízkosti duch.
-------
Černá Magie
Svíčky vyrobené z lidského sádla v sobě údajně mají životní energii a v 17.století je vyžadovala Černá mše a jiné obřady Černé magie. V zaklínací knize z 18.století Petit Albert (Malý Albert) se uvádí, že "kouzelná svíčka z lidského tuku odhalí zakopané poklady". Hledač pokladů vzal svíci do jeskyně nebo jiného podzemního místa, a když zahořela jasným plamenem a začala hlasytě syčet, bylo to znamení, že je poklad na blízku. Čím byl poklad blíže, tím jasněji svíčka hořela, dokud na určitém místě nezhasla. Hledačům pokladů se radilo, aby se svíčkami nosili do jeskyní i lampy, nejen kvůli osvětlení, ale i k zaklínání duchů mrtvých, kteří prý poklady hlídají. Duchové se měli svolat ve jménu Boha a mělo se jim slíbit místo "nerušeného odpočinku".
Nekromancie
Svíčky se hojně objevují v různých rituálech Nekromancie. Například na Haiti se Woodoo mrtvoly oživují pomocí tří zapálených svíček, které se postaví na úpatí kříže vybraného hrobu.
-------
Moderní čarodějnictví
V moderním čarodějnictví se posvěcené svíčky pokládají na oltář a do čtyř čtvrtin magického kruhu. Pokud to obřad vyžaduje, svíčky se kladou do cípů pentagramu. Svíčky se zapalují snad při všech náboženských obřadech; barevné doprovázejí magická zaříkávadla. Každá barva má svou určitou vibraci, vlastnost, symboliku nebo vliv. Barvy navíc korespondují se znameními zvěrokruhu, s planetami, s dny v týdnu, měsíci, číslicemi, atd, atd... Některé svíce jsou i vícebarevné (čakrová svíce).
Před zaříkáváním se svíce potírá olejem, jehož složení závisí na účelu zaříkávání. Přání, které má být splněno, se též někdy vrývá přímo do svíčky. Postupy při zaříkávání se liší a mohou obsahovat prvky lidového kouzelnictví nebo obřadní magie.