Jdi na obsah Jdi na menu
 


Katalog Tarotových setů

26. 4. 2012

 

A

TAROT ANSATA

Tento mladý Tarot nakreslil Paul Struck pro knihu Bernda A. Mertze Astrologie a Tarot (Astrologie und Tarot). 

V karetní sadě Tarotu Ansata se objevuje série vyobrazení s motivy pramenícími z undergroundového hnutí a s teprve nedávno definovaným astrologickým významem.

--- 

ASTROLOGICKÝ TAROT

Tento Tarot, nakreslený Georgesem Mucherym, byl poprvé vydán v roce 1972

Astrologický Tarot sestává ze čtyřiceti osmi karet ozdobených běžnými astrologickými symboly. Nejedná se o tradiční Tarot, protože obsahuje jen dvanáct Velkých a třicet šest Malých Arkán.

 

B

BALDINIHO KARTY (Viz. Tarot MANTEGNA)

---

The BAROQUE BOHEMIAN CAT'S TAROT

Tento tarotový set pochází stejně jako "The Tarot of Prague" z dílny Karen Mahonyové a Alexe Ukolova. Set obsahuje obvyklých 78 karet a navíc kartu Herma "pro štěstí".

Svým zpracováním jsou velmi podobné "The Tarot of Prague", jedná se také o jakési koláže. V tomto tarotovém setu ovšem, jak již název napovídá, nefigurují osoby lidské, ale kočky, tedy kočky v lidských šatech. Jak se píše na obalu tohoto setu, je určen milovníkům koček a tarotu. Je vyveden v jasných barvách, má optimistický, místy až humorný nádech. Ale i přesto, že jsou na obrázcích kočky, velmi věrně vyjadřují lidské emoce a stavy.

Velikost těchto karet je ( V x Š ) 12,8 x 7,8 cm. Přiložena je tenká výkladová brožura v angličtině. Názvy karet jsou v angličtině, karty Velké Arkány postrádají číslování.

(112)

 

C

Č

TAROT ČARODĚJNIC

( TAROT of the WITCHES )

Tato tarotová sada byla vytvořena skotským umělcem Fergusem Hallem v roce 1974.Mohli byste je snad znát z filmu o Jamesi Bondovi - Live and Let Die ( Žít a nechat zemřít ), kde hrály významnou úlohu. Figury tohoto souboru jsou stylizované a nápadné, s téměř komickým nádechem neboť  užívají deformovaných těl s malými hlavami a širokými rameny.

Výjevy na kartách jsou surreálné a snové a uplatňují se při nich jasné a syté barvy.  Malá Arkána není obrazová, ale užívá pouze klasické symboly a odpovídající počet Pohárů, Mincí, Holí a Mečů.

Rozměry karet jsou ( V x Š ) 11 x 7 cm.

D

E

F

G

H

The HERBAL TAROT

Autory tohoto tarotového setu jsou Michael Tierra, odborník na květiny (v angl. herbalist ) , výtvarně jej zpracovala Candice Cantinová. Set obsahuje obvyklých 78 karet.

The Herbal Tarot vychází z klasického vyobrazení karet Velké Arkány tak, jak je tomu u nejpopulárnějšího tarotového setu Rider-Waite Tarot, a navíc je na každé kartě, ať už Velké či Malé Arkány, vyobrazena určitá rostlina. Autoři vyšli z různých legend a mytologických příběhů vážících se k jednotlivým rostlinám, vzali také v úvahu jejich léčivé schopnosti. Barevně Tarot působí jasně, jemně, i když obrazy mají jasné a zřetelné kontury. 

Karty mají velikost ( V x Š ) 12 x 7 cm. Karty Velké Arkány mají jak čísla, tak i anglické názvy, karty Malé Arkány mají svá čísla vyjádřena slovně, opět v anglickém jazyce.

(112)

I

J

K

KOSMICKÝ TAROT

Duchovním autorem a výtvarníkem, jenž na plátnech oživil svou vizi obrazů jednotlivých tarotových karet Kosmického Tarotu, odvozeného od tarotu Rider Waite je Norbert Losche, ovlivněný učením tibetských mistrů.

Jeho Tarot by chtěl mít vzeřzení krásné, polonahé - polooděné bytosti zahalené do zářivého světla poznání, která zabezpečuje rovnováhu a harmonii našeho vnějšího i vnitřního světa. 

 ---

TAROT KARLA VI.

Jedná se o jednu  z nejstarších Tarotových sad. Ve Francouzské národní knihovně v Paříži se však dochovalo pouze sedmnáct karet, které jsou zvláštní zejména tím, že jsou poměrně větší, než bývalo obvyklé. Na žádost svého monarchy je v roce 1392 vytvořil francouzský malíř Jacquemin Gringonneur.

 ---

TAROT KELTSKÝCH DRAKŮ

Autory jsou D.J. Conwayová a Lisa Huntová. Je to komplet 78 karet a knihy. Jak píše sama D.J. Conwayová: "Protože jsme chtěli vytvořit ojedinělý tarotový soubor, rozhodli jsme se vyhnout všemu, co by připomínalo styl New Age a místo toho jsme se snažili o navození keltské atmosféry a symboliky, která se k drakům velmi dobře hodí, a navíc používá mnoho duchovních symbolů. Pužili jsme pouze obrazy keltské krajiny z oblasti Irska, Skotska a Walesu. Zdálo se nám přirozené, že součástí této keltské atmosféry, atmosféry téměř z jiného světa, bude středověké oblečení a hrady."

Karty vypadají velice jemně a pohádkově, opravdu skoro jako z jiného světa. Nejsou tak naplněny symboly jako např. Thothův nebo Rider-Waite Tarot, jso jednodušší, ovšem ne v pejorativním smyslu slova. Mají nádech středověku a světa fantasy. Velikost karet je ( V x Š ) 11,7 x 7 cm.

Bohužel k tomuto tarotovému setu vyšla v češtině jen jedna výkladová publikace. Názvy na kartách jsou také v češtině. Téma keltské mytologie bylo již samozřejmě zpracováno do podoby různých tarotových setů, ovšem použití výkladové příručky z jiného setu na tento by bylo vzhledem k velkým rozdílům v typu výtvarného zpracování dosti problematické. Proto lze doporučit pro zájemce o keltskou symboliku knihu S. Heinze "Keltské symboly" či knihu M.J.Greenové "Keltské mýty".

(112)

L

TAROT LÁSKY

Tarot Lásky jsou tarotové karty věnované jediné oblasti lidského života: té nejdůležitější - Lásce, partnerství, rodině, přátelství a dalším mezilidským vztahům. Na rozdíl od jiných tarotových sad zde nepřevládají mužské postavy a kvality; mužský i ženský princip je zde zastoupen ve vyvážené harmonii.

Středověkou, pochmurnou a magicky temnou nebo okultně esoterickou symboliku nahradila výtvarnice Marcia Perry pod vedením Wulfinga von Rohra a Gayan S. Winter psychologicko-empatickými obrazy, které jsou kladnými aspekty prastarých archetypálních situací ve vztazích mezi lidmi a příležitostmi v nich obsažených. Tarot Lásky přitom používá moderní obrazové a jazykové výrazové prostředky.

M

TAROT MANTEGNA  ( BALDINIHO KARTY )

Přestože by tomu jeho název napovídal, tento Tarot ve druhé polovině 15. století nevytvořil ani italský malíř Andrea Mantegna (1431 - 1506), ani florentský zlatník Baccio Baldini (1436 - 1487), nýbrž s největší pravděpodobností renesanční malíř Francesco del Cossa (1435 - 1477). 

Tarot Mantegna sestává z padesáti karet, které jsou označeny arabskými i římskými číslicemi. Vynikají krásou a kvalitním zpracováním a jsou ukázkou hlubokého filozofického humanismu. Padesát vykládacích karet se dělí na pět sérií po deseti kartách ve vzestupném číselném a sestupném alfabetickém pořadí, jež odpovídá uspořádání vesmíru.

Rozdělení je následující:

Série E  (1-10): Karty číslované od jedné do deseti představují postavení člověka (hierarchii uvnitř společnosti). Jsou jimi Žebrák, Sluha, Řemeslník, Kupec, Šlechtic, Rytíř, Páže, Král, Císař a Papež.

Série D  (11-20): Karty číslované od jedenácti do dvaceti představují devět Můz (Kaliopé, Úrania, Terpsichoré, Erató, Polymnia, Thalia, Melpomené, Euterepé a Kleió), a boha slunce Apolla, pána Můz a Proroctví.

Série C  (21-30): Karty číslované od jednadvaceti do třiceti představují umění a vědy - Gramatiku, Logiku, Rétoriku, Geometrii, Aritmetiku, Hudbu, Poezii, Filozofii, Astrologii a Teologii.

Série B  (31-40): Karty očíslované od jednatřiceti do čtyřiceti představují tři kosmické principy - Astronomii, Chronologii a Kosmologii + sedm teologických ctností - Střídmost, Zdrženlivost, Sílu, Spravedlnost, Soucit, Naději a Víru.

Série A  (41-50): Tato série je v hierarchii nejvýše. Její karty, číslované od jednačtyřiceti do padesáti, představují Sedm nebeských sfér ( Měsíc, Merkur, Venuši, Slunce, Mars, Jupiter a Saturn), Osmou sféru, Prvotního hybatele a Prvotní příčinu (Boha).

 ---

MARSEILLESKÝ TAROT

( Le TAROT de MARSEILLES )

Tato tarotová sada spadá zhruba do roku 1751, reprodukoval původní dřevorytový vzhled s využitím jednoduchých přímých barev. Výsledek, jakkol syrový, je nicméně překvapující, neobyčejný a efektní. 

(031)

The MEDIEVAL SCAPINI TAROT

Tvůrcem tohoto tarotového setu je sochař a malíř Luigi Scapini. Má klasicky 78 karet, je k němu také přiložena útlá, leč velmi dobře zpracovaná výkladová a popisná brožura. Celý komplet je dodáván v angličtině.

Scapini se při tvorbě tohoto setu nechal inspirovat původními velkými taroty z Itálie 15.století. Ilustrace buď věrně kopírují či jemně a velmi dobře dokreslují středověký, někdy až trochu renesanční vzhled tarotových karet. Právě snaha o středověký vzhled také způsobila, že karty Velké Arkány používají římské číslování té doby, tedy nepoužívají IV, ale IIII jako označení čísla 4.

Je zde zastoupeno mnoho symbolů, některé z nich jsou jen velmi těžko identifikovatelné bez použití výkladové literatury. Tyto symboly spojují "středověké ikony s esoterickou tradicí, která se stala známou v 18.století a pokračuje až dodnes jako silná stránka tarotu". Co se týče právě počtu symbolů na kartu, lze říci, že se vyrovnají, ba že dokonce překonávají Thothův Tarot Aleistera Crowleyho. Velikost karet je ( V x Š ) 13,3 x 7 cm.

(112)

 ---

TAROT MINCHIATE

Tato Tarotová sada pochází ze šestnáctého století a její původ se spojuje s Florencií. Její zvláštnost spočívá v tom, že sestává z devadesáti osmi karet.

Tento Tarot byl velmi oblíbený a rozšířený až do 18. století, a běžně se používal v Německu nebo ve Francii. V 19. století však jeho obliba značně poklesla. 

Trumfy, které tento Tarot tvoří, jsou v číselném poředí následující: Blázen, Kejklíř, Arcivévoda, Císař západní, Císař východní, Láska, Mírnost, Síla, Spravedlnost, Kolo Štěstí, Vůz, Čas, Visatec, Smrt, Ďábel, Věž, Naděje, Zdrženlivost, Víra, Soucit, Oheň, Voda, Země, Vzduch, Váhy, Panna, Štír, Beran, Kozoroh, Střelec, Rak, Ryby, Vodnář, Lev, Býk, Blíženci, Hvězda, Luna, Slunce, Svět a Sláva. Jak vidno, k běžným tarotovým kartám se tu přidávají teologické ctnosti, dvanáct znamení zvěrokruhu a čtyři základní živly.

N

O

TAROT of the OLD PATH

Tento tarotový set vytvořili Sylvia Gainsfordová a HowardRodway. Skládá se z obvyklých 78 karet a velmi útlé výkladové brožury, která je, stejně jako karty v angličtině ( tarotový set se do České republiky dováží v originálním znění). Autoři při jejich tvorbě vyšli ze základů hnutí Wicca. Symboly jsou tedy jak keltské, tak egyptské provenience, najdeme zde symboly planet, živlů, zodiaku, ale také run či zvířat a rostlin.

Karty mají velmi krásné, syté a jemné barvy. Jsou hodně prodchnuty přírodou, zvířaty, rostlinami, ale samozřejmě i lidskými postavami. Působí trochu romanticko-naivistickým dojmem. Obrazy působí velmi příjemným, klidným a vyrovnaným dojmem. Autoři v podtitulu uvádí, že se jedná o Tarot spjatý s ženskou energií a ta opravdu z výtvarného ztvárnění tohoto setu vyzařuje.

Karty mají rozměry ( V x Š ) 12 x 7 cm.

I když je ke kartám přiložena jen velmi útlá výkladová brožura, která se navíc nevěnuje popisu karet, pouze jejich výkladu, přesto není problém symbolům porozumět.

(112)

P

The TAROT of PRAGUE

Text a grafickou úpravu vytvořili Karen Mahonyová a Alex Ukolov.Tento tarotový set je limitované vydání čítající pouze 3500 vydaných setů. Set obsahuje 79 výkladových karet. Ona jedna karta navíc je dána tím, že autoři vytvořili dvě verze karty XIII. Smrt, a to proto, "...abyste si mohli vybrat, kterou upřednostňujete.".

Popis tohoto tarotového setu velmi výstižně podávají sami jeho autoři : "My jsme navrhli Tarot Prahy tak, aby byly energickým výrazem města. Obrázky jsou koláže tisíce originálních fotografií ulic a domů, nástěnných maleb a soch, rukopisů a kreseb, také her, které tvoří bohatý vizuální poklad Prahy. Každá karta je obraz sám o sobě a mnoho z nich je tak silně výpravných, až připomínají jakoby ilustrace k pohádkám, nebo obrysy příběhů napůl zapomenutých."

Tento tarotový set opravdu nádherně vystihuje atmosféru Prahy. Koláže jsou velmi zajímavě zpracované a i volba barev se zdařila. Autoři zvolili od veselých a jásavých koláží přes jemné a klidné až po temné až zlověstné. 

Velikost těchto karet je ( V x Š ) 12,5 x 7,5 cm. Ke kartám byla vydána pouze jedna výkladová brožura, která je jak v anglické, tak i v české verzi, ale vzhledem k jejich velmi silnému emočnímu rázu není ani příliš mnoho jiných výkladových verzí potřeba, neboť autoři zde neoperují s nějakými složitými, nám neznámými symboly, ale spíše s propojením postav a barev, které nepotřebují popis jako například symboly z egyptských kultů. Názvy na kartách samotných jsou v angličtině, karty Velké Arkány postrádají číslování.

(112)

 

R

RIDER WAITE TAROT

Z iniciativy a pod vedením Artura Edwarda Waiteho vznikl unikátní balíček 78 karet (Rider je příjmení původního vydavatele). Umělecké ztvárnění symbolických obrazů jednotlivých karet Waite svěřil Pamele Colman Smith, která byla stejně tak jako on členkou Řádu Zlatého Úsvitu.

Waiteovy znalosti a jeho bystré vnímání přinesly užitek nejen vážným zájemcům o svět Tarotových symbolů a karet, ale také těm, kteří se zabývají okultismem a mystikou. Rider Waite Tarot byl ve své době revoluční tím, že všechny karty Malé Arkány předložil v obrázkovém zpracování, jenž svou symbolikou značně ulehčilo jejich výklad.

Od prvního vydání v roce 1909 se prodalo více než osm miliónů výtisků a obliba tohoto dnes již klasického díla stále roste. Většina současných Tarotových her je od Waiteho balíčku odvozena nebo je jím výrazně ovlivněna.

 S

SICILSKÝ TAROT

Na Sicílii se dostal v roce 1663, pravděpodobně z Říma. Je značně ovlivněn Tarotem Minchiate, i když obsahuje běžných sedmdesát osm karet, a nikoliv devadesát osm. Existují názory, že se ve skutečnosti jedná o karetní hru běžně rozšířenou v Itálii v 17.století. Té se však nedochoval žádný exemplář. Trumfy Sicilského Tarotu jsou následující: Chudoba, Bagotti, Císařovna, Císař, Věrnost, Mírnost, Síla, Spravedlnost, Láska, Vůz, Kolo Štěstí, Viselec, Poustevník, Smrt, Koráb, Věž, Hvězda, Měsíc, Slunce, Zeměkoule nebo Atlas, Jupiter a Blázen.

---

1JJ SWISS TAROT

jiné názvy

 ŠVÝCARSKÝ TAROT , TAROT TOTAL "1JJ" Set

Tento soubor je starého zpracování, datovaného kolem roku 1680, nebo dokonce ještě dříve. Písmena JJ odkazují na karty Junony a Jupitera, římské protějšky řecké bohyně Hery a boha Dia, jejichž jména byla v pozdějších souborech zaměněna za "Papežku" a "Papeže" k uklidnění církve. Styl těchto ilustrací je zřetelně klasický, barvy jasné a zářivé. Číselné karty nejso obrazové.

Rozměry karet jsou ( V x Š ) 11,1 x 6,1 cm.

(031)

T

THOTHŮV TAROT (také CROWLEY TAROT)

Autorem tohoto tarotového setu jsou Aleister Crowley a lady Frieda Harrisová. Ona ztvárnila sérii 78 obrazů podle Crowleyho náčrtků. Práce, která měla původně trvat několik měsíců, nakonec zabrala celých pět let.

Tento tarotový set sestává ze standardního počtu 78 karet, přičemž ovšem Crowley ve svém studiu tarotového systému přidal ještě dvě karty navíc, a to kartu černou a bílou (tzv. Černého a Bílého Mága).

Crowley v této sadě spojuje prvky astrologie, numerologie a symboliku různých duchovních směrů. Dá se říci, že tento set je velmi eklektický, co se těchto symbolů týče, neboť zde nalezneme egyptskou mytologii, hebrejská písmena, znaky planet a znamení zvěrokruhu, prvky antické mytologie, křesťanské symboly i symboly východních náboženských směrů. Každá karta je plná nejrůznějších symbolů. Proto je na jednu stranu velmi těžké proniknout do všech nuancí tohoto systému, na straně druhé ovšem právě spojení mnoha různých symbolů z mnoha rozdílných kultur poskytuje velkou šanci na to, že nějakým způsobem člověka osloví.

Crowleyho tarotový set se v České republice vyrábí v češtině, a to jak výkladová brožura, tak i názvy na kartách samých, a ve třech různých velikostech, od nejmenší ( V x Š ) 8,7 x 5,5 cm přes střední velikost 11 x 7 cm, po největší 14 x 9,5 cm.

Thothův tarot má také tu výhodu, že k němu v českém překladu existuje zdaleka nejvíce výkladové literatury. K tomuto setu také vyšlo přímo autorovo dílo - A. Crowley "Kniha Thothova", HORUS, Brno 1994.

(112) 

U

V

The VAMPIRE TAROT

Autorkou tohoto tarotového setu je Nathalie Hertzová. Obsahuje standardní počet 78 kater, ke kterým je připojena útlá výkladová brožura, která je, stejně jako názvy karet, v angličtině. Jak již název napovídá, karty jsou inspirovány upíří tématikou, na kartách jsou místo osob/lidí osoby/upíři.

Tématem je ovlivněno i barevné zpracování, dominují černá a červená barva, k nimž jsou přidány temnější odstíny modré a zelené, velmi kontrastně a invazivně je pak doplňuje např. barva žlutá. Autorka preferuje práci hlavně s kartami Velké Arkány, což je patrné v jejich propracovanosti oproti kartám Arkány Malé, což ovšem neplatí o dvorních kartách, které lze řadit na podobnou úroveň jako karty Velké Arkány. Rozměry těchto karet jsou ( V x Š ) 12 x 7 cm.

"The Vampire Tarot" většinou působí na první pohled velice temně. Tato temnote může odrazovet, a právě proto je zajímavý, neboť na něm lze názorně vidět, že  i temnými věcmi lze vyjádřit pozitivní věci, tedy že nic není jen bílé a černé (polarity), ale že mezi nimi existuje mnoho odstínů šedi.

(112)

---

VELKÝ ESOTERICKÝ TAROT

El GRAN TAROT ESOTERICO

---

The VICTORIAN ROMANTIC TAROT

Viktoriánský Tarot je výsledkem práce nejednou již zmíněné dvojice autorů Karen Mahonyové a Alexe Ukolova. Sada obsahuje obvyklý počet 78 karet.

Sami autoři vznik tohoto tarotového setu popisují takto: "Když jsme se Alex a já rozhodli vytvořit tento set, na počátku nás nadchla kniha starých uměleckých rytin, která byla vydána v Německu na konci devatenáctého století. Při prohlížení jejích velmi zaprášených stránek jsme byli prostě nadšeni tím, co jsme na nich objevili. Tolik z těch prací, které jsme v knize viděli, bylo buď přehlédnuto či zostuzeno klasickými "dějinami umění", vědním oborem. Nejvíce tyto obrázky zapadaly do kategorie viktoriánské malby či viktoriánského klasicismu, který není v dnešní době příliš populární. Přesto byly ovšem vytvořeny pomocí úžasné techniky autorů a připadalo nám, že mají i velkou výpravnou sílu. Bylo to obrazy, které především vyprávěly příběhy.".

Hlavním tématem vyobrazeným na těchto kartách je člověk, výjevy z lidského života. Ovšem jak sám název praví, výjevy jsou zpravidla laděny v romantickém duchu, zvláště zobrazení žen a různých andělsko mytických bytostí. Barevnost je příjemně milá, barvy jsou spíše měkké a teplé. 

Rozměry karet v tomto setu jsou ( V x Š ) 12,8 x 7,8 cm. V balení je i tenká výkladová brožura v angličtině, názvy na kartách jsou taktéž v angličtině, přičemž karty Velké Arkány nejsou číslovány.

(112)

---

VISCONTI SFORZA TAROT

také

CARY-YALE VISCONTI TAROCCHI

Mezi nejranější tarotové karty patří ty, které byly vytvořeny pro rodinu Visconti-Sforza. Lze se domnívat, že byly namalovány v 15.století v Itálii. Většina původních karet Cary-Yale Visconti Tarotu je reprodukována v Cary kolekci hracích karet (USA). V roce 1983 byly domalovány další karty, aby nahradily ty chybějící. Původní Visconti soubor obsahoval karty pro Víru, Naději a Lásku ( které se normálně v Tarotu neobjevují, a neobjevují se ani v tomto běžně dostupném souboru ), jež spolu se čtyřmi hlavními ctnostmi - v Tarotu zosobněnými Spravedlností, Silou, Mírností a Poustevníkem - představují sedm ctností. Malá Arkána tohoto souboru obsahuje navíc rytířku a ženské páže pro tu kterou barvu. Žádná z číselných karet Malé Arkány není obrazová. Ručně malované karty tohoto starobylého souboru jsou nádherně iluminovány a detailně propracovány. Podtrhují styl své doby i tím, že užívají heraldických znaků rodiny Viscontiů, mezi něž patří korunovaná stočená zmije, holubice nesoucí korouhev s nadepsaným mottem "A bon droyt" ("Dobru náleží pravda"), koruna a říšská orlice Svaté říše římské.

(031)

W

Z

 


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář